Ana Sayfa | Teknik Açıklamalar | Proje Ekibi | İletişim | Yönver Ödülleri | DoğruTercih TV


versiyon: 1    

İstanbul Lise Tomografisi 2011

Facebook'ta Paylaş Twitter'a EkleAçıklama ve Varsayımlar

İstanbul Lise Tomografisi projesinde ÖSYM'nin İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile paylaştığı İstanbul'a özel veriler kullanılmıştır.


İstanbul'daki liselerden 2011 senesinde mezun olarak 2011 ÖSYS'ye başvuran 133.351 öğrenci vardır. ÖSYM'nin öğrenim durumu gruplamasına göre bu öğrencilerin dağılımı Tablo 1'de belirtilmiştir:


Lise ve İlçe Tomografileri hazırlanırken, lise son öğrencisi olan 131.496 kişi dikkate alınmış, lise sonda beklemeli ve lise sonda okul dışı durumundan olan 1.855 öğrenci değerlendirme dışında tutulmuştur. Değerlendirme dışında tutulan öğrencilerin ilçelere göre dağılımı Tablo 2'de verilmiştir.


2011 ÖSYS'ye başvuran mezunlar 917 farklı liseden mezundur. Ancak bu liseler arasında 6'sı sadece lise sonda beklemeli öğrencileri mezun etmiş ve bu nedenle kapsam dışı bırakılmıştır (Tablo 3). İstanbul, ilçe ve lise tomografilerinde 911 lise değerlendirmeye alınmıştır.


Liseler ve ilçeler için YGS testlerindeki ortalama netler hesap edilirken, YGS'ye giren öğrencilerin YGS'deki tüm testlerden sorumlu oldukları düşünülmüştür. Unutulmamalıdır ki, YGS testlerindeki sorular lise 1 (ve öncesi) müfredatı kapsamaktadır ve ülkemizdeki tüm lise türlerinde her öğrenci lise 1'de aynı ortak müfredatı görmektedir. Bu çerçevede örneğin (sorumlu olduğu) bir öğrenci YGS'ye girmiş ancak fen bilimleri testine dokunmamış ise öğrencinin bu testten 0 net yaptığı kabul edilmiştir.


LYS testleri ile ilgili netler hesap edilirken LYS oturumuna girmiş olmak esas kabul edilmiştir. Örneğin öğrenci LYS-1'e girmiş, ancak geometri testine yanıt vermemiş ise, öğrencinin bu testten 0 net yaptığı kabul edilmiştir.
YÖNVER & Lise Tomografisi
Copyright © Tüm hakları saklıdır.

KILANÇ & ATASEVEN